Kapitał Ludzki                 EFS

Program współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Wśród nas rosną nowi Kopernicy


Menu główne

Linki

Aktualności

    W dniach 28-29.05.2010r odbyła się wycieczka do Torunia. Uczestniczyło w niej 36 uczniów – beneficjentów projektu „Wśród nas rosną nowi Kopernicy”. Byli to uczestnicy modułów: fizycznego, matematycznego, biologicznego i chemicznego. Organizatorem zajęć w trakcie wyjazdu był opiekun modułu fizycznego: mgr Bogusław Urwanowicz. Wyjechaliśmy o godzinie 6.00. Na miejsce dotarliśmy o 12.00. Po zakwaterowaniu w Forcie IV, zjedliśmy obiad i o 14.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta uwzględniając następujące zagadnienia:
-budownictwo i architektura
-układ miasta średniowiecznego

-style architektoniczne
-budownictwo militarne: baszty, bramy, mury obronne
-technika prowadzenia obrony miasta - ruiny zamku krzyżackiego

Fizyka i Astronomia:
- teoria geocentryczna i heliocentryczna
-Kopernik- człowiek renesansu
-gnomon – przyrząd astronomiczny, na jakie pytania można odpowiedzieć za jego pomocą 

Chemia: - składniki średniowiecznej zaprawy murarskiej - jak w średniowieczu wyglądało oczyszczanie miasta
- Gdanisko na Zamku Krzyżackim - skąd się wzięły czerwone cegły?

Technika
- limnigraf na nabrzeżu wiślanym - żuraw
-Dom Eskenów - jak na wieżę katedralna wciągnięto dzwon Tuba Dei?

Ciekawostki budowlane: stawianie rusztowań do budowy wieży, budowanie sklepień za pomocą wołowej skóry, funkcja przypory w gotyckim kościele, - młyn, - energia odnawialna- miejsce na małą elektrownię wodną? - mennica - mosty na Wiśle.

 O godzinie 18.00 uczestniczyliśmy w toruńskim planetarium w seansie zatytułowanym „Makrokosmos”. Po kolacji zwiedziliśmy XIX wieczny Fort IV – jeden z 15 fortów toruńskiego pierścienia fortecznego, zwracając w szczególności uwagę na sposoby komunikowania się załogi (zwierciadła akustyczne). Następnego dnia, po wczesnym śniadaniu, odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle. Podziwialiśmy przemieszczającą się względem nas piękną panoramę Torunia, ale również obserwowaliśmy jej spoczynek, gdy statek płynął „pod prąd” z szybkością równą szybkości nurtu rzeki. Od 10.30 w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyliśmy w wykładzie o dość przewrotnym tytule: „Spektroskopia – czyli nauka o duchach”. Wykład poprowadził Kierownik Zakładu Dydaktyki Fizyki prof. dr hab. Grzegorz Karwasz. Po zakończonym wykładzie udaliśmy się do Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mieszczącego się w Piwnicach, niedaleko Torunia. Tę część zajęć poprowadził dr Krzysztof Rochowicz, który w oparciu o wykład prof. Karwasza omówił sposoby uzyskiwania informacji na temat gwiazd przy pomocy zaprezentowanych teleskopów i radioteleskopu (największych tego typu instrumentów w Polsce). Przeprowadziliśmy również praktyczną obserwację plam na Słońcu. Zajęcia zakończyliśmy o 14.00 i po obiedzie w Forcie IV ok. 15.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Do Wielunia szczęśliwie wróciliśmy ok. 21.00.

  

Aktualizacja strony
Linki

Zobacz