Kapitał Ludzki                 EFS

Program współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Wśród nas rosną nowi Kopernicy


Menu główne

Linki

Aktualności

W dniach 27 czerwca - 1 lipca 2011 roku, 45 wyróżniających się beneficjentów projektu „Wśród nas rosną nowi Kopernicy” uczestniczyło w nadmorskich warsztatach  przyrodniczych w Kątach Rybackich, wsi położonej u nasady Mierzei Wiślanej, 1000m od morza i 200m od Zalewu Wiślanego. Nadmorskie Warsztaty Przyrodnicze to rodzaj edukacji terenowej połączonej z wypoczynkiem. Zajęcia prowadzili profesjonaliści, którzy oddają się pracy z zamiłowaniem w zawodach związanych z przyrodą. Tematy zajęć dobrano w taki sposób, by młodzież zdobyła wiedzę i umiejętności nie objęte szkolnym programem nauczania. Opiekunami młodzieży podczas wyjazdu były: Elżbieta Wieloch-Kostrzewa, Aleksandra Karasek i Anna Kędzia.

27 czerwca 2011 roku o godzinie 7:30 wyruszyliśmy z Wielunia w długą drogę do Kątów Rybackich. Na miejscu byliśmy o godzinie 17:00, kiedy to zakwaterowaliśmy się
w ośrodku wypoczynkowym Relaks, po czym zjedliśmy obiadokolację w restauracji Bachus. Wieczorem młodzież wraz z opiekunami udała się na spacer po lesie, zakończony na plaży widokiem zachodu słońca.

We wtorek po śniadaniu odbyły się zajęcia  „Różne oblicza ochrony przyrody” oraz entomologia, świetnie poprowadzone przez Pana Sławomira Zielińskiego. Część teoretyczna została przedstawiona w świetlicy ośrodka, a praktyczna, wzbogacona w gry dydaktyczne, które szczególnie zainteresowały młodzież, w pobliskim lesie. Po obiedzie poszliśmy odpocząć na plażę. Dzień zakończyliśmy rejsem statkiem „Krystyna” po Zalewie Wiślanym, wzbogaconym obszernym komentarzem dotyczącym obszarów Mierzei Wiślanej oraz fauny i flory Zalewu Wiślanego.

W środę uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych przez Panią Katarzynę Gałecką „Chemia dla przyrodników”, które odbyły się w świetlicy na terenie ośrodka „Relaks”. Obejmowały one tematykę miareczkowania alkacymetrycznego, reakcji kompleksowania, red-ox, strącania osadów, katalizowanego rozkładu mocznika i metody identyfikacji skrobii w ziemniaku i skórce chleba. Kolejne zajęcia odbyły się w terenie i dotyczyły botaniki, a prowadzone były przez Panią Emilię Święczkowską. Po obiedzie korzystając z pięknej  pogody wyruszyliśmy na plażę. Kolejny słoneczny i udany dzień zakończyliśmy ogniskiem na terenie ośrodka.

            W czwartek po śniadaniu wybraliśmy się na długi, kilkukilometrowy spacer brzegiem morza. Pieszą wędrówkę zakończyliśmy obiadem w restauracji „Bachus”. Po południu odbyła się lekcja w terenie z herpetologii prowadzona przez Pana Piotra Piliczewskiego, podczas której mieliśmy okazję zobaczyć tutejsze okazy płazów i gadów. Duch rywalizacji wstąpił w uczestników obozu na kolejnych przygotowanych zajęciach, podczas których po wstępie teoretycznym Pana Przemysława Jujki, młodzież uczestniczyła w „biegu na orientację”. Natomiast wieczorem o 21:00 rozpoczęliśmy lekcję
o nietoperzach. Prowadząca – Pani Marta Więckowska – wprowadziła nas w tajemniczy świat nietoperzy, po czym wyruszyliśmy o 22:00 na spacer do pobliskiego lasu, gdzie wyposażeni
w specjalistyczne detektory mogliśmy usłyszeć emitowane przez te zwierzęta ultradźwięki. Przy okazji mieliśmy okazję zobaczyć również świetliki, które towarzyszyły nam przez całą wieczorną wędrówkę.

            W piątek po śniadaniu, spakowaliśmy nasze rzeczy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. O godzinie 11:00 dojechaliśmy do Malborka, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Zamkowe. Po obiedzie w restauracji „Piwniczka”, pełni wrażeń wyjechaliśmy do domu. W Wieluniu byliśmy o godzinie 23:00, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z udanego wyjazdu.


Aktualizacja strony
Linki

Zobacz